Dívky U12 na velikonočním turnaji v Ostravě

19. 04. 2022

S dívkami U12 jsme se zúčastnili velikonočního turnaje v Ostravě. Spolu s námi tam za Zlín jelo celkem pět týmů chlapců a dívek starších kategorií.
V kategorii U12 bylo přihlášeno 8 týmů. Kromě Zlína a SBŠ Ostrava šlo o týmy Polska, Neměcka, Slovenska a Maďarska.

Dívky U12 na velikonočním turnaji v Ostravě

Systém turnaje naší kategorie byl nastaven na dvě skupiny po čtyřech a následné boje o umístění. Celkem jsme tak absolvovali pět zápasů a všechny byly proti zahraničním soupeřům, se kterými běžně nemáme možnost změřit síly.

Měli jsme tak možnost porovnat si svou úroveň a styl hry s mladšími minižačkami z Neměcka, Polska a Slovenska.

A rozdíly tu jsou. Základní pojetí hry se příliš neliší, ale odlišná je hlavně obrana, která u některých soupeřů obsahovala již taktické prvky. Podle nás to do této kategorie zatím ještě nepatří, ale musíme se na to dívat z širší perspektivy. Basketbalová metodika našich sousedů není stejná jako naše. Okolní státy například už běžně hrají soutěž U12 na vysoké koše, a tak se i nám stalo, že v zápase s Polskem jsme my útočili na malý koš, ale soupeř už atakoval náš koš v dospělé výšce. Právě tyto rozmanitosti jsou zajímavým rysem turnaje se zahraniční účastí.

I když naše dívky prohrály všechna utkání ve skupině a následně i proti polské Sieradzi a slovenskému Popradu o umístění a skončily až na posledním místě, tak naši účast považujeme za úspěšnou. Dívky se neustále dostávaly na maximum svých možností a přistupovaly ke všem utkáním příkladně. Právě proto jsme ani jednou neviděli výrazně nevyvážené utkání. Ani jednou nešlo o odevzdaný výkon. Ani jednou to neměl soupeř jednoduché. Dívky příliš neřešily výsledek na tabuli a bojovaly až do poslední vteřiny každého utkání. O správném přístupu také svědčí úspěchy v dovednostních basketbalových soutěžích, ze kterých jsme přivezli hned tři sošky z šestek a střelby a soška za driblink nám utekla jenom o kousíček.

Po celé čtyři velikonoční dny to v jinak poměrně klidné sváteční Ostravě žilo basketbalem. Neustále jsme všude potkávali basketbalové týmy. Ať už cestou na jídlo, na ubytování, v dopravních prostředcích nebo prostě jen na volných prostranstvích. Alespoň v místech Ostravy, kde jsme se my pohybovali, vládla turnajová atmosféra. Turnaje se účastnilo 120 týmů z Česka a okolních zemí. Hrálo se na 13 kurtech v deseti halách po celé Ostravě. Když se k tomu přidají vypjatá utkání se zajímavými soupeři, turnajový formát zápasů s mírně pozměněnými pravidly, zjednodušeným pískáním, zkrácenými pauzami mezi čtvrtinami a na rozcvičení, tak to všechno mělo ohromný dopad na prožitek ze zápasů a emoce všech našich dívek a občas i diváků.

Kromě zážitků a zkušeností nám turnaj přinesl i mnohá poučení, která budou mít hmatatelný přenos do tréninkového procesu. Viděli jsme, že i důsledná obrana může být vždy ještě důslednější, že basketbalové činnosti se dají rozvíjet a posouvat stále dále, i když si myslíme, že už je zvládáme. Ale hlavně, že tréninkové nasazení při pilování basketbalových činností musí odpovídat zápasovému tempu, jinak prostě nefungují. Tyto čerstvě nabyté zkušenosti zúročíme už v národním finále, které náš čeká začátkem května. Ještě jeden negativní poznatek jsme si odnesli. Zjistili jsme, že v širší konkurenci jsme malí. Nedostatek fyzičnosti podporuje i soupiska týmu, která se skládá ze tří ročníků. Budeme na to myslet a do budoucna i trochu upravíme styl naší hry. Pokusíme se to otočit a udělat z toho naši výhodu.

Celkově se turnaj vydařil nejen kategorii dívek U12. Také ostatní zlínské týmy získaly cenné zkušenosti. Dívky U14 a chlapci U15 dokonce umístění na třetím místě ve své kategorii. Je zcela jednoznačně, že Zlín letos zanechal v Ostravě silnou stopu. A už teď je naprosto jisté, že se v příštích letech na turnaj vrátíme zase v silném zastoupení.

Děkujeme organizátorům turnaje za neopakovatelný zážitek a bezchybnou organizaci turnaje.

 

Zlín_U12_TeamFoto ostrava00002 ostrava00003 ostrava00004 ostrava00009 ostrava00001 ostrava00006 ostrava00005 ostrava00007 ostrava00008 ostrava00011 ostrava00010 ostrava00012 ostrava00013 ostrava00014 ostrava00015 ostrava00016 ostrava00017 ostrava00018

TITULÁRNÍ PARTNER


NAŠI HLAVNÍ PARTNEŘI

Zlín Zlínský kraj NSA STRABAG Samohýl MB