O KLUBU

O klubu

Baťovský Zlín se s košíkovou jako s novým atraktivním sálovým sportem seznamoval už od konce 20. let. V roce 1938 ji v rámci tělesné výchovy hráli baťovští učni, baťovští „mladí muži“. V roce 1941 pak v rámci SK Baťa vznikl oddíl košíkové. Původně šlo o o zpestření zimní přípravy jiných sportovců, zejména házenkářů, volejbalistů a atletů, i tak se ale hráči vedení dr. Rathauzským stali již v roce 1942 přeborníky Hané a o rok později neúspěšně usilovali o postup do nejvyšší soutěže - Zemské ligy.

Na přelomu 40. a 50. let se hybatelem basketbalového dění stal původně házenkářský trenér Otakar Klos, pozdější dlouholetý předseda oddílu. V roce 1953 založil oddíl při TJ Spartak Gottwaldov o tři roky později dosáhl jeho sloučení s konkurenční TJ Jiskra. Důležitou osobou byl od 50. let Dalibor Ratiborský, který svoji dlouhou dráhu basketbalového nadšence a funkcionáře, mezinárodního a ligového rozhodčího uzavřel až v roce 1996. Také jeho zásluhou bylo v roce 1956 vybudováno letní hřiště, kde se zlínská košíková změnila z pouhého doplňku na plnohodnotný sport s možností celoročního trénování. Odehrála se také první mezinárodní utkání s celky z Itálie, Francie a Číny a čtyři ročníky úspěšného turnaje Velká cena města Gottwaldova. Roku 1958 vznikla jednotná TJ Gottwaldov, pod jejíž hlavičkou se v Gottwaldově střílely koše až do roku 1990..

V roce 1950 začaly s košíkovou i ženy, od roku 1958 i dorostenky. Z nich se za přispění trenéra Františka Dusila stal nerozlučný kolektiv a „zlatá generace“, jež v 60. letech dosáhla dosud největších úspěchů klubu. Od roku 1960 bojovaly o špičku 2. ligy a v roce 1962 a 1967 jim jen o vlásek unikl postup do nejvyšší soutěže. Nakonec dlouho očekávaný postup vybojovaly a v letech 1968-70 odehrály dvě sezóny v první lize. Tým, složený hlavně z mladých domácích hráček, vedl ing. Miroslav Štarha. Dlouhodobě nejlepší basketbalistkou byla Eva Polozová, jež se spolu s Marií Jajtnerovou a Janou Keřtovou dostala i do juniorské reprezentace. Zajímavou perličkou té doby bylo vystoupení Harlem Globetrotters v Gottwaldově v roce 1965 a pořádání jedné ze základních skupin V. mistrovství světa v košíkové žen.

Muži začali v krajském přeboru a během 60. let se postupně zlepšovali, především pod vedením hráče a trenéra Karla Vilíma. S ním v roce 1971 postoupili do národní ligy. Dalším podobně úspěšným koučem mužů byl Otto Procházka, s nímž muži postoupili do 2. nejvyšší soutěže v roce 1986 a v letech 1987 a 1988 dosáhli na 5. místo.

V roce 1990 vznikl samostatný SKB (Sportovní klub basketbalu) Zlín. Muži i ženy hráli v 90. letech 3. ligu, mužské složky se začaly zlepšovat až s příchodem slovenských trenérů Argaje, Mižička a především Trnovského na konci 90. let.

Významným přelomem v dějinách klubu se stalo vybudování a otevření prvního vlastního stánku, Haly Zelené na Bartošově čtvrti v roce 2001.

V roce 2004 se muži vedení Štěpánem Válkem po 14 letech znovu vrátili do 2. ligy a v první druholigové 2004/2005 sezóně dokonce vyhráli základní část. Dosavadním vrcholem bylo celkové 2. místo v play-off 2. ligy v sezóně 2005/2006 s trenérem Ivanem Trnovským.

Během své historie klub vychoval řadu reprezentantů, vzpomeňme olympionika, reprezentanta a mnohonásobného mistra ČSR Jana Blažka nebo jednu z nejlepších basketbalistek české historie Irmu Valovou, nejvyšší soutěž hrál i Karel Jajtner a Roman Krämer se stal kapitánem slovenské reprezentace. V reprezentaci i v Mattoni NBL působili nebo stále ještě působí Jan Pavlík, Daniel Gajdošík a Kamil Švrdlík Radek Pumprla. Do reprezentace se v posledních letech dostali David Zummer, Dominik Heinzel, Matěj Rubeš, Radek Pumprla, Karla Gergelová a Klára Vojtíková.

Hlavním cílem SKB Zlín je rozvoj mládežnického basketbalu.

V týmech SKB Zlín dnes trénuje zhruba 250 dívek a chlapců.

Do každé sezóny přihlašujeme 16 mládežnických týmů, jedno družstvo žen a dva týmy mužů. Hrajeme soutěže od oblastních přeborů v případě nejmladších dětí (do 10 let) až po soutěže juniorů (do 19 let).

Od roku 2013 se klub ve Zlíně věnuje předškolákům v projektu „Sportování v mateřských školkách“. S tímto nápadem a myšlenkou přišel předseda klubu Jaroslav Kotala. Naši profesionální trenéři v něm pětkrát týdně pracují s 500 dětmi z 12 různých zlínských školek. Projekt má velký ohlas u dětí samotných, učitelek, rodičů a rovněž je velmi kladně vnímán statutárním městem Zlín.

Po odchodu naší hráčské a trenérské legendy jsme v roce 2012 založili tradici zářijového mezinárodního přípravného turnaje mužů Memoriál Karla Vilíma.

U chlapců i dívek trénujících v našem klubu se také snažíme skloubit trénink a vzdělávání. Spolupracujeme na tom s 10. ZŠ a s Gymnáziem a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky Zlín, kde má basketbal svou sportovní třídu.

Náš klub funguje již přes 80 let a vychovává kvalitní sportovce. Postaráme se i Vám o aktivní sportovní vyžití Vašich dětí. Najdete u nás přátelský kolektiv a příjemnou atmosféru i novou partu přátel a kamarádů. Neváhejte a navštivte nás!

TITULÁRNÍ PARTNER

NAŠI HLAVNÍ PARTNEŘI