Chlapci U13 přivezli z Litomyšle stříbrné medaile

18. 05. 2023

Po úspěšném účinkování ve Středomoravském přeboru se nám naskytla příležitost účastnit se jedné z vrcholných akcí České basketbalové federace. Druhým místem jsme si zajistili účast na Festivalu basketbalu v Litomyšli.

Na stejné akci v kategorii U12 jsme minulý rok obsadili pěkné páté místo, leto jsme tak měli na co navázat. Ve čtvrtek jsme tedy plni očekávání vyrazili do Litomyšle.

Ve skupině nás čekali soupeři z Brna a Tábora. I vzhledem k dalšímu losu jsme věděli, že cesta do bojů o medaile vede pouze přes vítězství ve skupině. Musím říci, že do prvního utkání s těžším ze soupeřů z Brna jsme vstoupili správně motivovaní a soustředění. Již při předzápasové poradě bylo z každého jednoho hráče cítit velké odhodlání, které se od prvního hvizdu naplno přelilo na palubovku. Tygrům jsme snad pět minut nedovolili přejít polovinu a po první čtvrtině svítil na ukazateli stav 27:4. Druhá pětka dokázala vedení udržet a druhá polovina se nesla v podobném duchu. Skóre se nakonec zastavilo výsledku 72:41 a my mohli začít pomaličku pomýšlet vysoko.
Druhý zápas s výkonnostně slabším soupeřem z Tábora jsme zvládli na výbornou (76:37) a mohli jsme společně vyhlížet čtvrtfinále s Novým Jičínem.

Podobný scénář se odehrával i ve čtvrtfinálovém zápase pravdy. Obrovské odhodlání a energie na palubovce i lavičce se přetavili v rozhodující první čtvrtinu, která skončila pro Jičín nelichotivým skóre 28:3. Ve druhém poločase dostala prostor i lavička a finální výsledek 72:52 nás poslal do semifinále proti Sokolu pražskému. Semifinalový rozjezd byl trochu pomalejší. Z kluků byla cítit lehká nervozita, vedení se přlévalo ze strany na stranu a poprvé jsme v poločase tahali za kratší konec (28:32). Nová situace a zkušenost nás nezlomila, první pětka se do soupeře zakousla a vybudovala rozhodující náskok třinácti bodů. Po finálním klaksonu svítilo na ukazateli 69:55 a propukla euforie. Jsme ve finále, povezeme domů medaili!

Nedělní finále již bohužel bylo nad naše možnosti, přidaly se nějaké zdravotní indispozice, začaly rychle docházet fyzické i mentální síly, a v podstatě v poločase 26:46 bylo rozhodnuto. Nutno dodat, že tým USK na celém turnaji působil naprosto suverénním dojmem, nepustil žádného soupeře na dostřel a hrál tak trochu "vlastní ligu". Skóre 85:50 je pro nás trochu kruté, ale nemáme se za co stydět. Až na menší výpadky jsme bojovali až do konce.

Potěchou budiž i obsazení dvou našich hráčů - Adama Skoupila a Kristiána Pravdy - do Základní pětky turnaje.

Tým udělal za poslední dva roky obrovský pokrok a úspěch byl krásným a příjemným završením naší minižákovské cesty. Delegát ČBF v závěrečné zprávě označil náš tým za:" Skvěle připravené družstvo bez výrazných slabin, které těží z maximální agresivity v obraně a technické vyzrálosti jednotlivců" - a přesně k takovému basketbalu jsme poslední dva roky společně směřovali. Kluci jsou skvělá parta, mají a znají své role, vzájemně si nezávidí, ke sportu i soupeřům přistupují s pokorou a úctou - a hlavně na minižákovské poměry velmi intenzivně trénují.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem rodičům, kteří nás na místě i na dálku podporovali, klukům za příkladný přístup na palubovce i mimo ni, a v neposlední řadě organizátorům za velmi vydařený a nadstandardní turnaj.

Zúčastnili se: Bolcek, Klanica, Kroupa, Budík, Skoupil, Pravda, Vaněčka, Procházka, Richter, Dorazil, Štěrba, Krůček, Matějka...